Jak rozliczyć kryptowaluty?

Jak rozliczyć kryptowaluty?

Rynek kryptowalut staje się coraz popularniejszy i choć wiąże się z dużym ryzykiem, to jednak wiele osób decyduje się na ich zakup. Trzeba pamiętać, że z kryptowalut należy się rozliczyć i co ważne tutaj nie ma znaczenia, czy osiągnęliście zysk, czy też nie. Dziś podpowiemy Wam, jak to zrobić.

Jak rozliczyć się z kryptowalut? To trzeba wiedzieć!

Wszystkie osoby, które kupują bądź sprzedają kryptowaluty muszą złożyć odpowiednie zeznanie podatkowe. Do tego celu służy formularz PIT-38. Czas na złożenie formularza jest do 2 maja. Istotne znaczenie ma fakt, że dotyczy to podatników, którzy uzyskali przychód z obrotu kryptowalut, ale też tych, którzy po prostu je nabyli. Przy czym pamiętajcie o jednej ważnej rzeczy, a mianowicie sama wymiana kryptowaluty na inną walutę nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek rozliczenia się powstaje wtedy, gdy swoją kryptowalutę wymienicie na konkretny środek płatniczy. Jak wiadomo możecie kryptowalutami płacić za konkretne usługi i w takim przypadku powstają przychody, a to oznacza, że jesteście zobligowani prawem do złożenia odpowiedniego zeznania podatkowego. Tutaj warto wiedzieć, że podatek od przychodów, które są związane z kryptowalutami wynosi zawsze 19%. Jednocześnie zeznania podatkowego nie musicie składać tylko w urzędzie skarbowym, lecz możecie zrobić to online.

Czym jest efekt kopania?

Na początek należy zdefiniować czym są koszty uzyskania przychodu ze sprzedaży kryptowalut. Oznacza to, że uzyskaliście konkretny przychód, przy czym musicie posiadać dokument potwierdzający ten fakt. Wiele osób pozyskuje kryptowaluty w tzw. efekcie kopania. W takim przypadku za koszt uzyskania przychodów nie można uznać zakupu przeznaczonego do tego sprzętu. Nie zalicza się także do tego kosztów zużycia energii. Kosztem nie są również wydatki, które są ściśle związane z wymianą jednej waluty na inną. Jeżeli ponosicie jedynie wydatki na zakup kryptowalut, ale nie uzyskaliście żadnych przychodów, to nadal musicie złożyć PIT-38. Natomiast w kolejnych latach będziecie mogli potrącać koszty od podatku. Będzie to miało miejsce np. gdy sprzedacie kryptowaluty. Zwróćcie uwagę na jeden fakt, a mianowicie jeżeli w danym roku będziecie sprzedawać i kupować kryptowaluty, zaś kwota kupna przewyższy przychody ze sprzedaży, to w takim przypadku różnica będzie przechodzić na kolejne lata. Jednocześnie trzeba się z niej rozliczyć.
Wiadomo, że rozliczanie się z kryptowalut może sprawiać pewne problemy. W takim przypadku warto skorzystać z usług profesjonalistów. Tutaj rekomendujemy Wam biuro rachunkowe w Mysłowicach.

rozliczanie kryptowalut

Zmiany prawa i regulacji dotyczących kryptowalut

Przepisy prawa, choćby dotyczące kryptowalut zostały wreszcie ujednolicone. Dzięki temu wiadomo kiedy trzeba rozliczać się z kryptowalut. Jeżeli w latach ubiegłych nie rozliczyliście się z ich zakupu, to powinniście to zrobić, gdyż w przypadku kontroli możecie otrzymać wysoką karę finansową. Jednocześnie nabywając kryptowaluty, np. w 2019 r. i sprzedając je w 2021 r. możecie obniżyć podstawę opodatkowania. Oznacza to także, że w zeznaniach za wcześniejsze lata trzeba wykazać koszty zakupu kryptowalut. Możecie też uniknąć kary finansowej, gdy sami przyznacie się do niedopełnienia swoich obowiązków i złożycie tzw. czynny żal. W ten sposób rzeczywiście urząd skarbowy nie może nałożyć na Was kary finansowej.

Jak obliczyć podstawę opodatkowania?

Podstawą opodatkowania zawsze jest dochód. Aby go obliczyć wystarczy tylko od przychodu odjąć koszty uzyskania przychodu. Przychód powstaje wtedy, kiedy np. sprzedajecie kryptowaluty. Nie ma tutaj znaczenia czy robicie to na wolnym rynku, czy też na giełdzie bądź w kantorze. Przychodem jest te wymiana waluty na prawny środek płatniczy. Jeżeli pozyskujecie wirtualne waluty w drodze kopania, to za koszt uzyskania przychodów nie można uznać nawet opłat jakie ponosiliście w związku z zakupem energii elektrycznej. Zakup sprzętu przeznaczonego do „kopania”, również nie jest kosztem uzyskania przychodów. Jak więc widzicie analiza przepisów może nastręczać wielu problemów, dlatego w razie pytań czy wątpliwości lepiej udać się po pomoc do profesjonalisty. Biuro rachunkowe w Mysłowicach może służyć tu pomocą.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij